Drugi weekend lipca przyciągnął świdwińskich społeczników na kolejne warsztaty, realizowane w ramach projektu. Tym razem zastanawialiśmy się, jak wykorzystać aplikacje i zasoby sieci do usprawnienia pracy lokalnych organizacji pozarządowych. Za nami spotkanie Narzędzia online dla NGO!

Warsztaty były kolejnym elementem działań, które w ramach projektu Wspólne miasto kierujemy do organizacji pozarządowych i społeczników, działających w Świdwinie. 29 maja zrealizowaliśmy warsztaty Sposób na projekt (relacja TUTAJ). Drugie ze spotkań miało na celu wyposażyć lokalne NGO w umiejętności i narzędzia, które ułatwią im prowadzenie działań w sieci i – w dłuższej perspektywie – przyczynią się do profesjonalizacji 3. sektora w Świdwinie.

Dwa dni testowania

Warsztaty Narzędzia online dla NGO miały praktyczny wymiar. Przez dwa dni grupa wykonywała ćwiczenia i sprawdzała możliwości wybranych aplikacji na konkretnych przykładach. Wszystko po to, żeby prezentowane narzędzia mogły znaleźć przełożenie na realne działania organizacji pozarządowych w Świdwinie. Zresztą, społecznicy mieli wpływ na elementy programu zajęć. W formularzu zgłoszeniowym pytaliśmy o ich najważniejsze potrzeby, dzięki czemu w sesjach mogły pojawić się treści, na których szczególnie zależało uczestnikom i uczestniczkom.

Społecznicy w działaniu

W zajęciach wzięło udział ponad 20 społeczników. Wśród nich zarówno znajome twarze, z którymi spotkaliśmy się podczas warsztatów Sposób na projekt, jak i uczestnicy oraz uczestniczki, dla których był to pierwszy kontakt z projektem Wspólne miasto. To cieszy, zwłaszcza, że udało się nam przyciągnąć różne grupy odbiorców: seniorów, młodzież, dorosłych, reprezentantów organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i „wolnych strzelców”, którym zależy na realizacji działań dla mieszkańców Świdwina.

Zajęcia przyciągnęły sporą grupę zainteresowanych osób – dziękujemy, że byliście z nami!

Różnorodność grupy dobrze ilustruje też profil działalności osób, które gościliśmy w sali rycerskiej świdwińskiego zamku. W dyskusjach i zadaniach brały udział osoby reprezentujące (kolejnośc przypadkowa): nauczycieli, uczniowski klub lekkoatletyczny, fundację tworzącą archiwum cyfrowe, przedsiębiorstwo społęczne, grupę organizującą biegi przełajowe dla maluchów, radę rodziców, Polski Związek Emerytów i Rencistów, stowarzyszenie działające przy szkole, klub seniora, pasjonatów historii czy osoby dokumentujące życie Świdwina z drona i na fotografiach. Cieszymy się, że projekt przyciąga tak różne osoby – dzięki temu mamy szansę spojrzenia na Świdwin i potrzeby jego mieszkańców z różnych perspektyw, a to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stawiliśmy przed sobą podejmując się realizacji Wspólnego miasta.

W dobrych rękach

Do przygotowania warsztatów zaprosiliśmy Joannę Stompel – trenerkę kompetencji cyfrowych i coachkę kariery, która prowadziła szkolenia w ramach programu Rozwój Kompetencji Cyfrowych realizowanych w partnerstwie z Facebookiem, jest trenerką w projekcie Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą i Google, a także facylitatorką metody CSI:Lab opartej na Design Thinking w programie Projektanci Innowacji PFR.

Zależało nam na wyposażeniu przedstawicieli i przedstawicielek świdwińskich organizacji pozarządowych w podstawowe kompetencje, umożliwiające sprawniejsze działanie w sieci. Z tego względu w programie pojawiły się ćwiczenia i narzędzia dotykające różnych obszarów: od cyberbezpieczeństwa, przez organizację pracy, po prowadzenie działań wizerunkowych.

Dzień 1. – bezpieczeństwo w sieci, narzędzia do współpracy i skróty klawiaturowe

Zaczęliśmy od wątku bezpieczeństwa w sieci. Większość z nas korzysta ze skrzynek mailowych i mediów społecznościowych. Na smartfonach dysponujemy szeregiem mniej lub bardziej ułatwiających nam życie aplikacji. Ale czy jesteśmy świadomi, jakie dane o sobie w ten sposób udostępniamy? Pierwsza z sobotnich sesji miała na celu pokazanie, jak w bezpieczny sposób korzystać z zasobów sieci. Osoby uczestniczące w warsztatach dowiedziały się czym jest phishing, miały możliwość sprawdzenia siły swoich haseł i prześledzenia, jak wygląda ich ślad cyfrowy. Nie zabrakło informacji o wyciekach danych oraz linków, umożliwiających sprawdzenie, jak skutecznie chronić swoje dane w sieci.

Urząd Miasta jest Partnerem projektu – w sobotę odwiedziła nas wiceburmistrz Świdwina, Beata Ociepa.

W przerwie grupę odwiedziła wiceburmistrz Świdwina – Beata Ociepa. Urząd Miasta jest Partnerem projektu – cieszymy się, że realnie zainteresowanym prowadzonymi działaniami i wspierającym ich realizację. Dziękujemy!

Ostatni rok pokazał, że znajomość narzędzi online jest niezbędna dla efektywnej współpracy. Pandemia zablokowała możliwość organizacji spotkań twarzą w twarz, co utrudniło swobodną wymianę pomysłów czy rozwijanie współpracy. Dlatego też kolejna z sobotnich sesji poruszała temat zdalnej współpracy. Świdwińscy społecznicy poznali możliwości aplikacji Trello oraz Slack.

Pierwszy dzień warsztatów zakończyła część, poświęcona skrótom klawiaturowym, które ułatwiają codzienną pracę. Obok tak popularnych kombinacji, jak służący kopiowaniu treści skrót Ctrl+C lub umożliwiające szybkie zapisanie pracy połączenie Ctrl+S, pojawiły się mniej znane rozwiązania. Na przykład, równoczesne wciśnięcie Alt+Tab, dzięki któremu przełączycie się pomiędzy otwartymi oknami.

Dzień 2. – otwarte zasoby, tworzenie grafik i marketing społecznościowy

Niedzielę otworzył przegląd zasobów do użytku w działaniach organizacji. Wiele osób wykorzystuje pliki, które są chronione prawem autorskim: zdjęcia w prezentacjach, piosenki, służące za podkład dźwiękowy w filmach i inne. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania są nielegalne i mogą prowadzić do kłopotów. Nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale też całej organizacji. Na szczęście, istnieją bazy zasobów, z których można skorzystać w bezpieczny sposób. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów mieli możliwość sprawdzenia działania banków zdjęć (między innymi Pixabay i Unsplash), ikon (w tym: Noun Project oraz Free icons), muzyki (Free Music Archive), czcionek (Google Fonts) czy ilustracji (Blush). Pojawiły się też zabawy, oparte o działanie sztucznej inteligencji: Quick, draw! od Google oraz AutoDraw, dzięki któremu możecie w szybki sposób wygenerować ikony na bazie odręcznego rysunku. Generator palet kolorystycznych Coolors mógł z kolei pomóc w przygotowaniu identyfikacji wizualnej działań organizacji.

Niedzielne zajęcia zaczęliśmy od tematu otwartych zasobów.

Wszystkie powyższe narzędzia były punktem wyjścia do kolejnej sesji, poświęconej tworzeniu grafik. Najwięcej czasu poświęciliśmy serwisowi Canva – programowi graficznemu online, który pozwala na tworzenie atrakcyjnych wizualnie materiałów w prosty i intuicyjny sposób. Canva daje duże możliwości amatorom, dla których obsługa Photoshopa i zaawansowanych narzędzi graficznych jest zniechęcająca. Co najważniejsze – organizacje pozarządowe mają możliwość skorzystania z wersji Premium serwisu bez dodatkowych opłat.

W trakcie zajęć pracowaliśmy na podstawowej wersji narzędzia. Osoby uczestniczące w warsztatach przygotowywały materiały graficzne do wykorzystania w swoich działaniach. Pojawiły się plakaty, animacje i grafiki do publikacji w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że niebawem część z nich znajdziecie w swoim najbliższym otoczeniu!

Canva to nie jedyne inspiracje z drugiej niedzielnej sesji. Innym narzędziem do wykorzystania przez lokalnych społeczników było Genial.ly – aplikacja, w której możecie przygotować na przykład… wirtualny escape room (TUTAJ czeka na Was propozycja stworzona przez Asię, która przygotowała warsztaty Narzędzia dla NGO).

Część uczestników i uczestniczek weekendowych warsztatów (na wspólne zdjęcie nie załapali się wszyscy – było nas więcej).

Dwudniową pracę zamknęła najbardziej wyczekiwana przez uczestników i uczestniczki część, poświęcona marketingowi społecznościowemu. Jak promować działania organizacji pozarządowych w sieci? W jaki sposób tworzyć czytelne posty w social mediach? Gdzie sprawdzić aktualne trendy i wyniki wyszukiwania (i jak wykorzystać tę wiedzę)? Społecznicy, którzy dotrwali do końca szkolenia poznali odpowiedzi na powyższe pytania.

Kolejne działania

Spotkaniem Narzęzia online dla NGO zakończyliśmy warsztaty dla organizacji pozarządowych i społeczników. Nie oznacza to jednak, że projekt Wspólne miasto powoli zmierza ku końcowi. Wręcz przeciwnie! Przed nami sporo wyzwań i inicjatyw. W najbliższych dniach na stronie opublikujemy pierwsze efekty sesji zdjęciowej dla NGO, dzięki której będziecie mieli okazję do poznania działań świdwińskiego 3. sektora. Przygotowujemy też spotkania world café, które będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Świdwina. Szczegółowe informacje w sierpniu. Na przełomie września i października mamy w planach organizację kolejnej edycji Świdwińskiego Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Krótko mówiąc – będzie się działo! W TYM MIEJSCU możecie sprawdzić, co jeszcze przygotowaliśmy w ramach projektu.

Do zobaczenia!

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »