Pokazy organizacji pozarządowych, atrakcje dla dzieci i okazja do integracji świdwińskiego 3. sektora. Za nami Festiwal NGO. Zapraszamy na krótką relację!

Przygotowania do festiwalu ruszyły pełną parą już na przełomie sierpnia i września. Odbyły się trzy spotkania z uczestnikami festiwalu.

Na ostatnim, podsumowującym spotkaniu mieliśmy specjalnych gości: panią Sylwię Pawłowską-Sipak reprezentującą Szczecinecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który dofinansował częściowo nasz festiwal, oraz panią Renatę Nizioł ze Świdwińskiego Ośrodka Kultury, która pomogła nam w organizacji wydarzenia.

 

Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych odbył się 23 października. Co się na nim działo? Zobaczcie sami!

Największe atrakcje czekały na mieszkańców w obrębie świdwińskiego zamku. Dziedziniec zamkowy zdominowały rycerskie pokazy rzemiosła oraz sztuk walki zaprezentowane przez Świdwińskie Bractwo Rycerskie. Na Sali Widowiskowej organizacje pozarządowe prezentowały swoje działania oraz osiągnięcia. W rolę prezentera wcielił się pan Tomasz Chmielewski, dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury.

Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej w pełnym umundurowaniu budował postawę patriotyczną przybliżając treści niepodległościowe przy organizacji i konkursie gier planszowych dla najmłodszych.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Lotnictwa Rekreacyjnego przybliżyli nam działalność jaką się zajmują, zaprezentowali swój sprzęt latający i zasiali tym samym wśród uczestników festiwalu ciekawość do swoich pasji, zapraszając do wspólnej eksploracji miasta z lotu ptaka panią Burmistrz Beatę Ociepę.

Lokalna Grupa Działania przybliżyła możliwości współpracy oraz pozyskiwania środków zewnętrznych dla organizacji pozarządowych na działania statutowe. Bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Niezawodne panie z grup senioralnych (Rada Seniorów, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów) jak zawsze uraczyły nas domowymi wyrobami trafiając przez żołądki do naszych serc.

Świdwińskie Stowarzyszanie Amazonka zaprezentowało swoją jakże ważną i istotną działalność w propagowaniu zdrowia oraz niesienia pomocy potrzebującym.

Fantastyczne i różnorodne zabawy dla najmłodszych zaprezentowały dwa stowarzyszenia. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz po raz pierwszy debiutując na Festiwalu NGO – Stowarzyszenie Przyjaciół Dwójki.

Kluby sportowe także przedstawiły swoje działania zapraszając uczestników festiwalu do aktywności fizycznej. Galę zdobytych wyróżnień i pucharów zaprezentował Klub Sportowy „Feniks” a z coraz bardziej rosnącą popularnością nasz świdwiński Parkrun reprezentowanym przez pana Wiesława Gaska propagował ruch na świeżym powietrzu i wspólne co sobotnie bieganie po parku. Generator Endorfin zapewniły nam świdwińskie morsy, gdzie obok piłki nożnej u nas morsowanie stało się najpopularniejszą dziedziną sportową, do której także gorąco zachęcamy!

Polski Związek Wędkarski także zaprezentował swoje osiągnięcia oraz prezentując swoją pracę, jednakże na szczególne wyróżnienie zasługują państwo Piotr i Katarzyna Klimczak ze Świdwińskiej Ekologicznej Szkółki Wędkarskiej, którzy co roku organizują zawody spławikowe dla dzieci niepełnosprawnych. Fantastyczna inicjatywa!

Swój debiut na festiwalu miała także Świdwińska Spółdzielnia Socjalna „Moc na wynos”, która przybliżyła mieszkańcom zakres prac, które wykonuje na rzecz mieszkańców miasta. Pani Prezes Elżbieta Chojnacka z dumą opowiadała o swoich pracownikach oraz możliwościach wykonywania prac porządkowych i ogrodniczych dla świdwinian.

Gościliśmy też przedstawicielki z koszalińskiej Fundacji Nauka dla Środowiska panie Sylwię Pawłowską-Sipak oraz Urszulę Sadłowską, które reprezentowały także na naszym festiwalu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Park Wodny Relax ufundował rodzinne karnety na basen dla zwycięzców konkursów organizowanych przez poszczególne stowarzyszenia biorące udział w festiwalu.

Dodatkową niespodzianką dla naszych gości było oprowadzenie po zamkowych komnatach i baszcie. W rolę kustosza wcielił się Burmistrz Miasta Świdwin pan Piotr Feliński, pasjonat i miłośnik historii Świdwina, który bardzo ciekawie opowiadał o zamkowych komnatach, po których oprowadzał gości, a w punkcie kulminacyjnym jakim było zwiedzanie baszty bardzo dużo dowiedzieliśmy się o przedwojennych i powojennych losach naszego miasta, jego odbudowywaniu i ludziach, którzy zostali tutaj osiedleni.

 

Dla całych rodzin na Sali Rycerskiej czekała prawdziwa gratka dla miłośników nowych technologii! Nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorośli dowiedzieli się co ciekawego można stworzyć z kilku niewielkich elementów! Grupa Roboty i Spółka przygotowała warsztaty z robotyki – budowanie z klocków LEGO wyposażonych w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Oprócz tego można było też wypróbować mindflex (sterowanie za pomocą myśli) i knoockera (interaktywną tablicę do gier, edukacji i… ćwiczeń fizycznych).

W ramach festiwalu w Szkole Podstawowej Nr 2 odbył się całodniowy coroczny turniej szachowy organizowany przez Stowarzyszenie Szachowe „Husaria” skupiający najtęższe umysły powiatu świdwińskiego od najmłodszych po seniorów.

Składamy serdeczne podziękowania panu Remigiuszowi Warcholskiemu za przygotowanie i opracowanie materiału filmowego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, przygotowanego przez Rega TV:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »