Bractwo rycerskie w Świdwinie swoimi początkami sięga jeszcze do czasów kiedy to zjawisko rekonstrukcji historycznej w Polsce zaczynało raczkować. Od 2005 roku na świdwińskim zamku zaczęło ono działać na tyle aktywnie, że cyklicznie organizowano imprezy historyczne osadzone w czasach średniowiecza. Najbardziej zaangażowanymi w jego działalności byli p. Marian Wiszniewski oraz p. Józef Majchrzak. Niestety ostatnie lata nie były dość pomyślne dla jego działalności z wielu względów.

Na szczęście od 2020 roku zaczęła organizować się nowa grupa pasjonatów chcąca przywrócić świetność świdwińskiego bractwa. Pierwsze spotkania były dosyć skromne i skupiały się głównie na integracji nowych członków. Czas spotkań poświęcano na dyskutowanie nad pomysłami na przyszłą działalność. Zajmowano się kompletowaniem odpowiedniego stroju rekonstruującego te z wieków średnich oraz szkolono w podstawowych umiejętnościach władania łukiem i bronią białą.

Pierwszy ponowny i prawdziwy ,,chrzest” członkowie bractwa przeszli w trakcie imprezy pt. „Spotkania z Historią III Piknik Średniowieczny w Czaplinku”, który odbył się 14 sierpnia 2021 roku. Od tego momentu można powiedzieć, że uformowała się struktura wewnętrzna i stała ilość członków aktywnie zaangażowanych w działalność bractwa. Byli to głównie Łukasz Kołodziejak, Krzysztof Kołodziejak, Jan Kricki, Adam Kotarski, Wiktor Perskiewicz i Dawid Gojlik. W sezonie letnim w 2021 roku uczestniczyli oni również w szeregu wielu innych imprez historycznych, które były organizowane w regionie, m.in na XV Festynie Historycznym. Słowianie i Templariusze, który odbył się w Chwarszczanach. Były to też świetne okazje do promowania turystyki lokalnej, historii Świdwina i okolic, a także jednego z najważniejszych zabytków w mieście, czyli zamku.

Członkowie bractwa oprócz gościnnych wyjazdów często też biorą udział w imprezach organizowanych przez Świdwiński Ośrodek Kultury, m.in w piknikach na podzamczu lub w trakcie Nocy Bibliotek 2021. Tak samo byli wolontariuszami w trakcie organizowania przez świdwiński oddział PTTK i  p. Wiesława Wieczorka X Gry Miejskiej im. Rudolfa Virchowa.

Jak podkreślają same osoby należące do bractwa rycerskiego, najbardziej zależy im na promocji aktywności fizycznej, propagowaniu i popularyzacji wiedzy historycznej i to zarówno tej ogólnej jak i lokalnej. Chcą aktywizować młodzież i dorosłych, którzy szukają nowych zainteresowań lub chcą je poszerzyć. Jednocześnie zależy im na dobrej zabawie i byciu na najwyższym poziomie w tym co robią.

Jeśli ktokolwiek chciałby spróbować swoich sił we władaniu mieczem czy łukiem, albo chciałby posłuchać o tym jak żyli, co jedli i robili ludzie kilka wieków temu to zawsze można się wybrać na sobotnie spotkania bractwa organizowane na zamku w Świdwinie, a jeśli ktoś preferuje kontakt elektroniczny to zapraszamy do niego poprzez stronę na portalu Facebook – https://www.facebook.com/Bractwo-%C5%9Awidwin-Komandoria-templariuszy-108102468277251

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »