Osoby starsze zawsze kojarzyły się społeczeństwu z sędziwymi ludźmi siedzącymi na ławce i byciu biernymi. Jest to absolutnie nietrafiony obraz tego jak skonstruowany jest ten stereotyp. W dzisiejszych czasach seniorzy nie pozostają bierni na otaczającą ich rzeczywistość. Można nawet powiedzieć, że momentami swoją aktywnością zawstydzają najmłodsze pokolenia. W przypadku grupy seniorów ze Świdwina ta energia wyłania się na każdym kroku.

Początki organizacji tego typu na terenie miasta Świdwin zaczęły się w roku 1956, kiedy to do życia powołany został Klub Przyjaciół Starszego Człowieka. W okresie PRLu działał on aktywnie w społeczności lokalnej i zrzeszał bardzo wielu członków. Po 1989 roku nie zaprzestał swojej działalności i został przekształcony w Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddział w Świdwinie. Od 31 stycznia 2020 roku działalność owego związku weszła na nowe i nowoczesne tory. Do życia został powołany Klub Seniora, który zrzesza mnóstwo osób na terenie całego miasta.

Jest to grupa ludzi aktywnych i wzajemnie się wspierających. Zależy jej na angażowaniu się w życie lokalnej społeczności, wychodząc do mieszkańców na każdym kroku z ciekawymi inicjatywami. Dlatego wszędzie gdzie jest to możliwe, członkowie klubu podkreślają, że do ich grona może przyjść każdy senior. W grupie znajdują się również osoby w wieku 97 i 98 lat! Są to ludzie otwarci na dialog i współpracę nieograniczającą się jedynie do samego Świdwina. Działają tak, aby nikt nie był wykluczony, z troską pytają innych czy przyda się im ich pomoc. Jednym słowem działają altruistycznie i po sąsiedzku.

Jeśli miało by się wymienić wszystkie inicjatywy i akcje w których brał udział świdwiński Klub Seniora to mogłoby zabraknąć papieru.

Dlatego niech osobom zainteresowanym wystarczy lista aktywności ,,jedynie” z roku 2021:

 1. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – pieczenie ciast dla wolontariuszy – 31.01
 2. Dzień Kobiet – piknik w parku – 09.03
 3. Malowanie pisanek – 12.03
 4. Spotkanie z policją o tematach zagrożeń we współczesnym świecie – 17.03
 5. Zbiórka dla pogorzelców z Wilczkowa(gm. Brzeżno) – 19.03
 6. Wielkanoc – zajączek dla najstarszych członków PZERII – 26.03
 7. Sprzątanie świata w Parku Miejskim – 22.04
 8. Wczasy dla seniorów w Dźwirzynie – 06.05
 9. Piknik – majówka w parku – 25.05
 10. Piknik w Poradziu – ,,Szczepmy się” – 05.06
 11. Wyjazd na spektakl w Teatrze Współczesnym w Szczecinie – 16.06
 12. Wycieczka do Włoch, Szwajcarii i Lichtensteinu – 21.06
 13. Weekend w Dźwirzynie – 25.06
 14. Wycieczka do Krajów Beneluksu – 20.07
 15. Piknik w Poradziu ,,Powitanie lata” – 03.07
 16. Otwarcie kawiarni na zamku, koncert – 02.08
 17. Koncert w Teatrze Muzycznym Adria w Koszalinie – 14.08
 18. Wycieczka do Kościerzyny i Szymbarku – 04.09
 19. Zawody sportowe ,,Ruch to zdrowie” w parku we współpracy z MOPS, Projekt ,,Rodzina bliżej siebie” – 09.09
 20. Dożynki Powiatowe w Lekowie – 11.09
 21. Zajęcia z przedszkolakami(wspólne zabawy i aktywności fizyczne, m.in tworzenie saszetek relaksacyjnych) – 14.09
 22. Wczasy dla seniora w Dźwirzynie – 19.09
 23. Rehabilitacja w Ustce – 25.09
 24. Piknik na pożegnanie lata w parku miejskim – 08.09
 25. Dzień Seniora – 12.09
 26. Spotkanie pn. ,,Aktywny senior w przestrzeni finansowej” z pomocą policji i banku – 16.11
 27. Andrzejki – 26.11
 28. Wigilia, prezenty dla najstarszych i najgorzej sytuowanych członków

Oprócz tego można wymienić szeroko zakrojoną pomoc mieszkańcom miasta w trakcie pandemii, aktywny udział w akcji ,,Szlachetka Paczka” i wiele, wiele innych.

Z tego miejsca członkowie klubu podkreślają również, że tak aktywna działalność i zaangażowanie nie obyły by się bez pomocy szerokiego grona osób, m.in. burmistrza Piotrka Felińskiego, wiceburmistrz Beaty Ociepy, p. Tomasza Chmielewskiego i p. Renaty Nizioł ze Świdwińskiego Ośrodka Kultury, wójta gminy – p. Kazimierza Lechowskiego oraz Doroty Wojtanowskiej, która nie raz służyła pomocą w działalności klubu.

Najbardziej zaangażowanymi członkami w działalność klubu są – Regina Barszcz, Agnieszka Szyposzyńska, Janina Lewandowska, Barbara Kiełbowska, Danuta Leńczuk, Bernadetta Barska, Ela Rogulska, Genowefa Czarnecka, Maria Muszyńska, Teresa Szuster, Marian Ostapowicz, Mieczysław Rogulski.

Jeśli ktokolwiek chciałby przyjść i zobaczyć ile energii i inicjatywy potrafią mieć świdwińscy seniorzy to z miłą chęcią zapraszamy do kontaktu i liczymy, że będzie to jedno spotkanie, które efektem domina spowoduje szereg następnych.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »