Historia parkrun Świdwin

Historia powstania parkrun na świecie zaczęła się w Wielkiej Brytanii, w październiku 2004 roku, kiedy odbył się pierwszy bieg parkrun. W Polsce parkrun zadebiutował w 15 października 2011 roku w Gdyni za sprawą jego pomysłodawcy i aktualnego szefa Jakuba Fedorowicza na starcie pierwszego biegu pojawiło się
5 uczestników.

Parkrun pisany co do zasady małymi literami to słowo utworzone przez połączenie dwóch angielskich słów „park” i „run”, oznacza pokonanie dystansu 5 kilometrów z pomiarem czasu. To oddolna inicjatywa dla wszystkich zainteresowanych aktywnością fizyczną już od 4 roku życia.

Zasady organizacyjne są takie same we wszystkich krajach na świecie, parkrun startuje wszędzie w każdą sobotę niezależnie od pogody o godz. 9.00. Jedynym warunkiem udziału w biegu jest jednorazowa bezpłatna rejestracja w systemie i posiadanie indywidualnego kodu kreskowego, który wydrukowany lub zapisany w komórce zawsze zabieramy na spotkanie parkrun. Dzięki temu po biegu otrzymasz maila z czasem jaki uzyskałeś w biegu.

Historia parkrun w Świdwinie zaczęła się w sobotę 10 grudnia 2016 roku, na asfaltowej trasie w kierunku na osiedle wojskowe. Mimo padającego deszczu na inaugurację przybyło 58 uczestników plus 10 wolontariuszy.

Jak zaczynaliśmy sobotnie świdwińskie bieganie w 2016 roku, byliśmy wtedy 40 lokalizacją w Polsce, a w systemie parkrun było zarejestrowane ponad 2,5 mln osób na świecie. Dziś parkrun jest obecny w 23 krajach na całym świecie z ponad 7,5 mln zarejestrowanych uczestników.

W Polsce mamy 84 lokalizacje parkrun i ta liczba ciągle rośnie. Biegi w ramach parkrun to nie wyścigi, choć wiadomo, że ktoś musi być pierwszy i ostatni. Biegamy własnym tempem według możliwości, może to być marsz, trucht lub bieg, ważne by zdobyć się na odwagę i przyjść w sobotę na start.

Biegi w Polsce i na świecie są organizowane wyłącznie przez wolontariuszy bez wcześniejszych zapisów i opłat, dla wszystkich chętnych. Dodatkowo na głównej stronie naszej lokalizacji parkrun Świdwin  https://www.parkrun.pl/swidwin/ jest możliwość obserwowania postępów w bieganiu, a na stronie facebook  https://www.facebook.com/parkrunSwidwin/ są zamieszczane relacje i zdjęcia z każdego biegu.

Na parkrun jest miejsce dla wszystkich chętnych, także dla osób chodzących z kijkami, oraz osób, które biegają lub spacerują z pieskami. W naszej lokalizacji mamy zarejestrowane już ponad 1000 osób, najwięcej biegów ma na swoim koncie Łukasz – 202, ale są wśród nas osoby, które  nie biegają, a udzielają się bardzo aktywnie w wolontariacie.

Na każdym spotkaniu parkrun potrzebujemy minimum 5 wolontariuszy do mierzenia czasu, skanowania kodów, wydawania tokenów, fotografa i osobę, która zamyka stawkę biegu. W ciągu minionych 5 lat naszej działalności (wliczając 16 miesięcy covidowej przerwy) świdwiński parkrun się zmieniał.

Najważniejsza zmiana to przeniesienie trasy parkrun z ul. Połczyńskiej i ścieżki asfaltowej na alejki w Parku Miejskim w Świdwinie w dniu 7 września 2019 roku. Każdego roku w sposób uroczysty obchodzimy urodziny parkrun, które organizujemy w rocznicę naszej inauguracji.

Na miejsce urodzin cztery razy wybraliśmy Park Wodny Relax, gdzie po biegu był czas na tort i inne słodkości. W minionym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy 5 urodziny w Parku Miejskim. Były też wyjątkowe biegi parkrun na cele charytatywne, jak coroczny bieg dla WOŚP, bieg na Bukowiec w związku z akcją poszukiwania Dawców Szpiku, czy bieg na lotnisku z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się nasze biegi z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W 100-rocznicę odzyskani niepodległości w dniu 3.11.2018 roku parkrun Świdwin pobiegła rekordowa liczna 234 osób, co w tym czasie było najlepszym wynikiem w Polsce.

 

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »