Zapraszamy na warsztaty zamykające projekt „Wspólne miasto”. A przynajmniej jego część szkoleniową. W ostatni weekend lutego wspólnie poszukamy pomysłów na inicjatywy, skierowane do mieszkańców i mieszkanek Świdwina. W tym celu sięgniemy po Design Thinking – podejście do twórczego rozwiązywania problemów, wykorzystywane przez największe marki, jak Apple, SAP czy IKEA.

Design Thinking (DT) w pierwszej kolejności kojarzy się z biznesem. Czołowi gracze na rynku wykorzystują to podejście do tworzenia innowacji i wprowadzania nowych produktów oraz usług na rynek. Prawdopodobnie korzystasz z części z nich, nawet nie wiedząc, że zawdzięczamy ich istnienie właśnie DT! Pierwszy przykład z brzegu to mysz komputerowa, opracowana przez pionierów Design Thinking ze studia IDEO w latach 80. XX wieku. Twój bank oferuje Ci zwrot części środków, wydanych podczas płatności kartą albo przy zakupach w sieci? To rozwiązanie również zawdzięczamy DT! I choć teraz cashback wydaje się czymś standardowym, w 2005 roku program Keep the change, wprowadzony przez Bank of America, był rewolucyjnym pomysłem. A może kojarzysz portal Airbnb, stanowiący alternatywę dla usług hotelarskich? Albo Uber Eats? Oba pomysły na biznes również czerpały garściami z głównych założeń Design Thinking.

Spokojnie – podczas warsztatów nie będziemy zachęcać Cię do tworzenia własnej firmy. Design Thinking świetnie sprawdza się również w działaniach społecznych. I na tym aspekcie skupimy się w trakcie naszego spotkania. Wspólnie poszukamy pomysłów na oddolne działania, które odpowiedzą na potrzeby mieszkańców i mieszkanek Świdwina. Przez weekend przeprowadzimy Cię przez kolejne kroki Design Thinking: od empatii, przez diagnozę potrzeb i generowanie pomysłów, aż po prototypowanie i testowanie.

Efektem naszej pracy będą wstępne pomysły na działania, które będziesz mógł/mogła zrealizować w przyszłości – na przykład w ramach budżetu obywatylskiego w Świdwinie.

Dla kogo?

Zajęcia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. Nie musisz mieć doświadczeń w realizacji lokalnych projektów ani nawet pomysłu na oddolne działania w Świdwinie. W Design Thinking punktem wyjścia jest zrozumienie potrzeb, a dopiero później szukanie rozwiązań, dlatego nawet jeśli przyjdziesz z gotowym pomysłem na inicjatywę, licz się z tym, że możesz pracować nad zupełnie inną koncepcją!

Potraktuj warsztaty jako okazję do przetestowania w praktyce nowych metod pracy oraz szansę na poznanie osób, które chcą działać na rzecz Świdwina. Być może wspólnie zrealizujecie projekt, na którym skorzysta miasto i jego mieszkańcy?

Zależy nam na stworzeniu możliwie zróżnicowanej grupy warsztatowej, dlatego zapraszamy: młodzież, rodziców, seniorów, samorządowców, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych. Jesteśmy przekonani, że różne spojrzenia i doświadczenia zaowocują najlepszymi pomysłami na działania.

Termin i miejsce

Zajęcia odbędą się w sali rycerskiej Zamku, w sobotę i niedzielę (26-27 lutego 2022). W obu dniach zapraszamy do wspólnej pracy w godzinach 9.30-15.15. Przewidujemy przerwy kawowe i wspólny obiad.

Trenerzy

Joanna Stompel – trenerka, coachka kariery, psycholożka. Członkini zespołu trenerskiego European Youth Forum. Trenerka szkoleń międzynarodowych realizowanych w programie Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Prowadziła szkolenia z metody CSI:Lab Design Thinking w programie Projektanci Innowacji PFR Grow with Google. Na co dzień pracuje w Biurze Karier Uniwersytetu Łódzkiego, wspierając studentów w rozwoju zawodowym. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jędrzej Szynkowski – trener, psycholog, moderator Design Thinking. Specjalizuje się w psychologii twórczości i technikach twórczego rozwiązywania problemów. Od 2013 roku tworzy i realizuje projekty z zakresu wspierania kreatywności dla biznesu, organizacji pozarządowych, uczelni i samorządów lokalnych. Zrealizował ponad 1200 godzin szkoleniowych. W ostatnich latach zaangażowany w promowanie podejścia Design Thinking w organizacjach i jednostkach samorządu terytorialnego oraz programy wspierające studentów i społeczników w rozwijaniu kluczowych kompetencji. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Trenerów Biznesu Akademii SET®.

Jak się zgłosić?

Do udziału w warsztatach niezbędne jest wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zapisy są dostępne TUTAJ.

W zajęciach może wziąć udział 15 osób. Wysłanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z udziałem w warsztatach. Z zakwalifikowanymi osobami skontaktujemy się najpóźniej w czwartek, 24 lutego – na 2 dni przed szkoleniem.

Wspólne miasto

Proces Design Thinking jest częścią 1. osi działań w projekcie „Wspólne miasto”. W jej ramach zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Świdwina do rozmowy o przyszłości miasta oraz prowadzimy inicjatywy, umożliwiające włączenie się w działania obywatelskie.

Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne TUTAJ.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »