W Świdwinie właśnie pojawiły się mobilne punkty konsultacyjne. Pomarańczowe urny są częścią kampanii społecznej, którą prowadzimy w ramach projektu Wspólne miasto. Do końca marca możecie wrzucać do nich swoje pomysły na działania, które warto zrealizować w mieście.

Projekt Wspólne miasto powoli zbliża się do końca. Jednym z jego ostatnich elementów jest kampania społeczna, która pokazuje, że działania obywatelskie są na wyciągnięcie ręki!

Planując projekt, zależało nam na tym, żeby stworzyć przestrzeń do dialogu między Urzędem Miasta, lokalnymi organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Chodzi nie tylko o przepływ informacji i wymianę pomysłów, ale – przede wszystkim – o budowanie poczucia sprawczości. Świdwin dysponuje sporą bazą społeczników, którzy realizują wartościowe inicjatywy. Istnieją też konkretne narzędzia, jak budżet obywatelski albo granty dla zarządów osiedli, które pozwalają na realizację oddolnych inicjatyw. Uważamy, że świadomość dostępnych opcji jest niewielka (a przynajmniej na to wskazuje niskie zaangażowanie w poprzednie edycje budżetu obywatelskiego), dlatego postanowiliśmy to zmienić.

Kampania społeczna, którą przygotowaliśmy, z jednej strony pokazuje szerokie możliwości aktywności obywatelskich (choć nie tylko) w Świdwinie, z drugiej – umożliwia zgłaszanie własnych pomysłów.

Kalendarze obywatelskie

Uznaliśmy, że ulotki i biuletyny nie zdają egzaminu. Na ogół trafiają do śmieci bez przykuwania uwagi odbiorców. Dlatego postawiliśmy na inną formę, która – mamy nadzieję – okaże się bardziej praktyczna. Stworzyliśmy kalendarz obywatelski, który możecie powiesić na ścianie w domu i… być na bieżąco! Co wyróżnia go od innych kalendarzy? Na każdej z kart zamieściliśmy ciekawostki, dotyczące dostępnych aktywności w Świdwinie. Możecie przeczytać między innymi o działalności lokalnych społeczników, idei budżetu obywatelskiego, Świdwińskim Festiwalu Organizacji Pozarządowych, zadaniach Młodzieżowej Rady Miasta czy ofercie Klubu Senior+. Oprócz tego, zaznaczyliśmy nieoczywiste święta i daty, jak Dni Świdwina, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza albo Europejski Dzień Sąsiada. Mamy nadzieję, że zainspirują Was one do tworzenia wartościowych działań w mieście.

W kalendarzach znajdziecie między innymi informacje o budżecie obywatelskim w Świdwinie.
Mobilne punkty konsultacyjne

Na odwrocie okładki kalendarzy znajdziecie ankietę, którą po wycięciu możecie wrzucić do jednego z mobilnych punktów konsultacyjnych. To pomarańczowe skrzynki, umożliwiające podzielenie się Waszym spojrzeniem na Świdwin. Możecie też zgłaszać własne pomysły na działania, które chcielibyście zobaczyć w mieście. Nie obiecamy, że wszystkie z nich uda się zrealizować (jesteśmy zwolennikami oddolnych działań, inicjowanych przez mieszkańców – naszym zdaniem własna aktywność zawsze sprawdza się lepiej, niż koncert życzeń wobec innych osób i instytucji), ale z pewnością będzie to dobry punkt wyjścia do planowania przyszłych działań. Mamy zamiar zebrać wszystkie odpowiedzi i przekazać je do Urzędu Miasta – tak, aby burmistrz i jego zespół mieli świadomość kwestii szczególnie ważnych dla mieszkańców i mieszkanek Świdwina.

Jeden z mobilnych punktów konsultacyjnych – skrzynka czeka na Wasze pomysły w Klubie Senior+

Dlaczego kalendarze? Świdwin jest starzejącym się miastem i nie każda osoba ma dostęp do Internetu (a nawet jeśli ma, niekoniecznie swobodnie się w nim porusza). Stąd analogowa, tradycyjna ankieta (choć w nieco odświeżonym wydaniu). Równocześnie, zdajemy sobie sprawę, że nasze możliwości finansowe nie pozwalają na wyprodukowanie takiej liczby kalendarzy, aby jego egzemplarze trafiły do każdego gospodarstwa domowego w mieście. Z tego względu udostępniamy kartę do samodzielnego wydruku (KLIKNIJ TUTAJ). Ją również możecie wrzucić do jednej ze skrzynek. Gdzie je znaleźć? Pełna lista znajduje się poniżej:

  1. Siedziba Towarzystwa Rozwoju Miasta i Gminy Świdwin Przyjaciele Świdwina (ul. 1-go maja 23E, punkt GSM Service)
  2. Klub Senior+ (Plac Konstytucji 3-go maja 1, dawna restauracja Wiking w budynku Urzędu Miasta)
  3. Kawiarnia Czytelnik (Niedziałkowskiego 17, Świdwiński Ośrodek Kultury Zamek)
  4. Park Wodny Relax (Plac Sybiraków 1)
  5. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orła Białego (Plac Jana Pawła II 5)
  6. Szkoła Podstawowa nr 2 im. ppor. Emilii Gierczak (Armii Krajowej 19)
  7. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Lotników Polskich (Szturmowców 1)
  8. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Osadników Wojskowych (Kombatantów Polskich 6)
  9. Urząd Miasta (Plac Konstytucji 3-go maja 1)
  10. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (Podwale 2)

Jeśli wolicie wersję online, również macie taką możliwość. Ankieta jest dostępna W TYM MIEJSCU.

 

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »