Warning: The magic method Illdy_Entry_Meta_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/tropicieleex/ftp/aktywni/wp-content/themes/illdy/inc/components/entry-meta/class-illdy-entry-meta-output.php on line 161

Warning: The magic method Illdy_Author_Box_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/tropicieleex/ftp/aktywni/wp-content/themes/illdy/inc/components/author-box/class-illdy-author-box-output.php on line 50

Warning: The magic method Illdy_Related_Posts_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/tropicieleex/ftp/aktywni/wp-content/themes/illdy/inc/components/related-posts/class-illdy-related-posts-output.php on line 65

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tropicieleex/ftp/aktywni/wp-content/themes/illdy/inc/components/entry-meta/class-illdy-entry-meta-output.php:161) in /home/tropicieleex/ftp/aktywni/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Aktywni https://aktywniobywatele.swidwin.org Obywatele Fri, 12 Nov 2021 13:06:20 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.2 https://i1.wp.com/aktywniobywatele.swidwin.org/wp-content/uploads/2021/06/cropped-icon-256x256-1.jpg?fit=32%2C32&ssl=1 Aktywni https://aktywniobywatele.swidwin.org 32 32 187787244 Relacja z Festiwalu NGO https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/11/12/relacja-z-festiwalu-ngo/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/11/12/relacja-z-festiwalu-ngo/#respond Fri, 12 Nov 2021 12:14:44 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=599 Pokazy organizacji pozarządowych, atrakcje dla dzieci i okazja do integracji świdwińskiego 3. sektora. Za nami Festiwal NGO. Zapraszamy na krótką relację!

Przygotowania do festiwalu ruszyły pełną parą już na przełomie sierpnia i września. Odbyły się trzy spotkania z uczestnikami festiwalu.

Na ostatnim, podsumowującym spotkaniu mieliśmy specjalnych gości: panią Sylwię Pawłowską-Sipak reprezentującą Szczecinecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który dofinansował częściowo nasz festiwal, oraz panią Renatę Nizioł ze Świdwińskiego Ośrodka Kultury, która pomogła nam w organizacji wydarzenia.

 

Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych odbył się 23 października. Co się na nim działo? Zobaczcie sami!

Największe atrakcje czekały na mieszkańców w obrębie świdwińskiego zamku. Dziedziniec zamkowy zdominowały rycerskie pokazy rzemiosła oraz sztuk walki zaprezentowane przez Świdwińskie Bractwo Rycerskie. Na Sali Widowiskowej organizacje pozarządowe prezentowały swoje działania oraz osiągnięcia. W rolę prezentera wcielił się pan Tomasz Chmielewski, dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury.

Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej w pełnym umundurowaniu budował postawę patriotyczną przybliżając treści niepodległościowe przy organizacji i konkursie gier planszowych dla najmłodszych.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Lotnictwa Rekreacyjnego przybliżyli nam działalność jaką się zajmują, zaprezentowali swój sprzęt latający i zasiali tym samym wśród uczestników festiwalu ciekawość do swoich pasji, zapraszając do wspólnej eksploracji miasta z lotu ptaka panią Burmistrz Beatę Ociepę.

Lokalna Grupa Działania przybliżyła możliwości współpracy oraz pozyskiwania środków zewnętrznych dla organizacji pozarządowych na działania statutowe. Bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Niezawodne panie z grup senioralnych (Rada Seniorów, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów) jak zawsze uraczyły nas domowymi wyrobami trafiając przez żołądki do naszych serc.

Świdwińskie Stowarzyszanie Amazonka zaprezentowało swoją jakże ważną i istotną działalność w propagowaniu zdrowia oraz niesienia pomocy potrzebującym.

Fantastyczne i różnorodne zabawy dla najmłodszych zaprezentowały dwa stowarzyszenia. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz po raz pierwszy debiutując na Festiwalu NGO – Stowarzyszenie Przyjaciół Dwójki.

Kluby sportowe także przedstawiły swoje działania zapraszając uczestników festiwalu do aktywności fizycznej. Galę zdobytych wyróżnień i pucharów zaprezentował Klub Sportowy „Feniks” a z coraz bardziej rosnącą popularnością nasz świdwiński Parkrun reprezentowanym przez pana Wiesława Gaska propagował ruch na świeżym powietrzu i wspólne co sobotnie bieganie po parku. Generator Endorfin zapewniły nam świdwińskie morsy, gdzie obok piłki nożnej u nas morsowanie stało się najpopularniejszą dziedziną sportową, do której także gorąco zachęcamy!

Polski Związek Wędkarski także zaprezentował swoje osiągnięcia oraz prezentując swoją pracę, jednakże na szczególne wyróżnienie zasługują państwo Piotr i Katarzyna Klimczak ze Świdwińskiej Ekologicznej Szkółki Wędkarskiej, którzy co roku organizują zawody spławikowe dla dzieci niepełnosprawnych. Fantastyczna inicjatywa!

Swój debiut na festiwalu miała także Świdwińska Spółdzielnia Socjalna „Moc na wynos”, która przybliżyła mieszkańcom zakres prac, które wykonuje na rzecz mieszkańców miasta. Pani Prezes Elżbieta Chojnacka z dumą opowiadała o swoich pracownikach oraz możliwościach wykonywania prac porządkowych i ogrodniczych dla świdwinian.

Gościliśmy też przedstawicielki z koszalińskiej Fundacji Nauka dla Środowiska panie Sylwię Pawłowską-Sipak oraz Urszulę Sadłowską, które reprezentowały także na naszym festiwalu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Park Wodny Relax ufundował rodzinne karnety na basen dla zwycięzców konkursów organizowanych przez poszczególne stowarzyszenia biorące udział w festiwalu.

Dodatkową niespodzianką dla naszych gości było oprowadzenie po zamkowych komnatach i baszcie. W rolę kustosza wcielił się Burmistrz Miasta Świdwin pan Piotr Feliński, pasjonat i miłośnik historii Świdwina, który bardzo ciekawie opowiadał o zamkowych komnatach, po których oprowadzał gości, a w punkcie kulminacyjnym jakim było zwiedzanie baszty bardzo dużo dowiedzieliśmy się o przedwojennych i powojennych losach naszego miasta, jego odbudowywaniu i ludziach, którzy zostali tutaj osiedleni.

 

Dla całych rodzin na Sali Rycerskiej czekała prawdziwa gratka dla miłośników nowych technologii! Nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorośli dowiedzieli się co ciekawego można stworzyć z kilku niewielkich elementów! Grupa Roboty i Spółka przygotowała warsztaty z robotyki – budowanie z klocków LEGO wyposażonych w silniki, czujniki i mikrokontrolery. Oprócz tego można było też wypróbować mindflex (sterowanie za pomocą myśli) i knoockera (interaktywną tablicę do gier, edukacji i… ćwiczeń fizycznych).

W ramach festiwalu w Szkole Podstawowej Nr 2 odbył się całodniowy coroczny turniej szachowy organizowany przez Stowarzyszenie Szachowe „Husaria” skupiający najtęższe umysły powiatu świdwińskiego od najmłodszych po seniorów.

Składamy serdeczne podziękowania panu Remigiuszowi Warcholskiemu za przygotowanie i opracowanie materiału filmowego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, przygotowanego przez Rega TV:

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/11/12/relacja-z-festiwalu-ngo/feed/ 0 599
Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych już za tydzień! https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/17/swidwinski-festiwal-organizacji-pozarzadowych-juz-za-tydzien/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/17/swidwinski-festiwal-organizacji-pozarzadowych-juz-za-tydzien/#respond Sun, 17 Oct 2021 09:22:34 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=593 Już w najbliższą sobotę odbędzie się tegoroczna edycja Świdwińskiego Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Co czeka na Was na Zamku? Szczegóły we wpisie.

Czy wiecie, że w Świdwinie jest zarejestrowanych blisko 50 organizacji pozarządowych? Kilkanaście z nich prowadzi cykliczne działania, których efekty możecie obserwować w swoim najbliższym otoczeniu. Jednak stowarzyszenia, fundacje i kluby sportowe to nie wszystko! W mieście spotkacie też społeczników, którzy – nieformalnie – robią sporo dobrego dla miasta. W cyklu Świdwińscy Społecznicy staramy się prezentować jednych i drugich. Znajdziecie tam zarówno sylwetki lokalnych NGO’sów, jak i informacje o oddolnych inicjatywach mieszkańców.

Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych to szansa na poznanie ludzi, którzy sprawiają, że w naszym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 23 października 2021. Zapraszamy do Świdwińskiego Ośrodka Kultury od 13:00!

Główną ideą Festiwalu jest pokazanie możliwości, jakie stwarza działalność w organizacjach pozarządowych. Chcemy, żeby świdwińskie NGO’sy były lepiej rozpoznawane i mogły zaprezentować swoje propozycje mieszkańcom. Z drugiej strony, to świetna okazja do integracji 3. sektora w mieście. W ubiegłych latach Festiwal był cyklicznym świętem organizacji pozarządowych i szansą na budowanie relacji z mieszkańcami. Pandemia ograniczyła nasze spotkania, dlatego z jeszcze większą energią wracamy do tej inicjatywy.

Działanie jest finansowane ze środków programu Aktywni Obywatele, jednak dzięki wsparciu Świdwińskiego Ośrodka Kultury i dofinansowaniu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w regionie szczecineckim, czeka na Was jeszcze więcej atrakcji: choćby warsztaty z robotyki i pokazy rycerskie, które nie pojawiły się w pierwotnym planie działań. Serdecznie dziękujemy naszym Partnerom – w szczególności Zamkowi i Urzędowi Miasta Świdwin, którzy pomogli nam w pokonaniu organizacyjnych trudności.

Czego spodziewać się po tegorocznej edycji Festiwalu? Szczegóły poniżej:

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/17/swidwinski-festiwal-organizacji-pozarzadowych-juz-za-tydzien/feed/ 0 593
Świdwińscy społecznicy #5 https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/13/swidwinscy-spolecznicy-5/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/13/swidwinscy-spolecznicy-5/#respond Wed, 13 Oct 2021 12:18:57 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=576 Tym razem zapraszamy na spotkanie z historią. 9 października odbyła się X Świdwińska Gra Miejska im. Rudolfa Virchowa. Za organizacją wydarzenia stoi PTTK Świdwin, wspierane przez wolontariuszy.Zapraszamy do tekstu jednego z nich – Adama Kotarskiego.

W tym roku obchodzimy 200. Rocznicę urodzin jednego z największych naukowców o światowej sławie – Rudolfa Virchowa. Urodził się on w Świdwinie 13 października 1821 roku i z tej okazji zebrała się grupa osób chcąca w nowoczesny i atrakcyjny sposób rozpowszechnić wiedzę o tej postaci jak i samej historii lokalnej wśród mieszkańców. W ten sposób doszło do zorganizowania 10. Gry Miejskiej im. Rudolfa Virchowa. Odbyła się ona 9 października 2021 roku i uczestniczyło w niej ponad 120 osób. Byli to głównie najmłodsi mieszkańcy Świdwina i okolic. W trakcie gry zaplanowana została specjalna trasa po której mieły poruszać się osoby grające oraz w trakcie jej pokonywania wykonywać różne zadania – rozwiązywać zagadki, szukać kodów z odpowiedziami do specjalnej karty gry miejskiej i odpowiadać na pytania związane z Rudolfem Virchowem oraz Świdwinem.

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili co można zauważyć oglądając zdjęcia z tejże imprezy. Udało się osiągnąć zamierzony cel – osoby biorące udział były zmęczone ale zadowolone. Wykazały się niezwykłą wiedzą i umiejętnościami co niejednokrotnie zaskakiwało organizatorów i osoby koordynujące grę. W trakcie podsumowania wręczono dyplomy wszystkim uczestnikom gry oraz wyłoniono zwycięzców. Oprócz nagród wręczono również każdemu słodki poczęstunek dla uzupełnienia energii. To była udana gra.

Organizatorzy

Głównym inicjatorem i osobą koordynującą grę był pan Wiesław Wieczorek. Powiedzieć o nim, że  to społecznik „przez duże S” to chyba tak jak nic nie powiedzieć, a żeby postarać się adekwatnie określić ile wkłada pracy i serca w swoją pracę to trzeba by napisać książkę. Osoba ta od kilkunastu lat koordynuje zdecydowaną większość rajdów i gier dla dzieci. Jest członkiem świdwińskiego oddziału PTTK i to pod jego skrzydłami przeprowadzono masę imprez pod szyldem tej organizacji. Mimo ogromnego stażu w tym co robi to nadal pozostaje osobą pełną pomysłów i energii. Dlatego myśląc o imprezach tego typu, które odbyły się w przeszłości lub o tych które zostaną zorganizowane w przyszłości zawsze pierwszą osobą o której się pomyśli lub powie to jest właśnie pan Wiesław Wieczorek.

Wolonatariuszami pomagającymi w koordynacji gry miejskiej byli członkowie Bractwa Rycerskiego ze Świdwina – Łukasz Kołodziejak, Jan Kricki, Filip Frątczak, Adam Kotarski i Wiktor Perskiewicz.

Rudolf Virchow

Rudolf Virchow urodził się 13 października 1821 roku w Świdwinie. W 1828 roku zaczął uczęszczać do świdwińskiej szkoły miejskiej. W latach 1835-1839 uczył się w gimnazjum w Koszalinie, gdzie zdał maturę. Od 1839 do 1843 roku studiował medycynę w medyczno-chirurgicznym instytucie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Pracował potem jako podchirurg w klinice Cherite w Berlinie oraz prowadził własne badania chemiczne i mikroskopowe. Później został mianowany doktorem medycyny. W 1847 roku opisał i sklasyfikował chorobę ,,białej krwii” nazywanej dzisiaj białaczką. W swoich późniejszych badaniach sklasyfikował również choroby i pojęcia takie jak zakrzepica czy zator. Również w 1847 roku w wieku 26 lat został doktorem habilitowanym. Pod koniec lat 40. XIX wieku badał i analizował też epidemię tyfusu na Górnym Śląsku. Potępiał wtedy rząd pruski za złe warunki higieniczne I socjalne w jakich musieli żyć Niemcy, Polacy i Ślązacy w tamtej dzielnicy. Zalecał lokalnej administacji, aby państwo zaopatrzyło Niemców i Polaków w leki i żywność. Opisując zalety i wady ludu zamieszkującego Górny Śląsk, stwierdza, że może wśród Polaków niemiecka pracowitość nie jest zbyt powszechna, ale za to jest to naród o wielkim sercu, zdolny do poświęceń. Za swoje hasła został wtedy represjonowany i utracił stanowisko prosektora na uniwersytecie w Berlinie. Przeniósł się on wtedy do Wurzburga, gdzie objął katedrę anatomii patologicznej. Okres pracy na tamtejszym uniwersytecie jest jednym z najpłodniejszych pod względem naukowym I wydawania własnych publikacji. Kontynuował on wtedy pracę nad chorobami krwii, m.in. zakrzepicą i degeneracją komórkową. Rozwinął wtedy też swoje teorie na temat patologii komórkowej. W 1856 roku na prośbę Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Berlinie, Rudolf Virchow został mianowany profesorem patologii i terapii. Powrócił również do kliniki Cherite na stanowisko prosektora. W 1856 roku opublikował jedno ze swoich najważniejszych dzieł o odkryciach w zakresie zakrzepicy, które znacznie wpłynęło na myślenie o chorobach krwi. Sklasyfikowane czynniki rozwoju tej choroby znane są do dziś jako triada Virchowa. W 1858 roku opublikował swoje odkrycia na temat fizjologicznej i patologicznej teorii tkanek. Twierdził w nich, że wiele chorób powodowanych jest przez zaburzenia komórek ludzkiego ciała. W swojej książce ,,Die Cellularpathologie” zawarł jedną ze swoich najważniejszych tez medycznych – Omnis cellulae cellula (Każda komórka powstaje z komórki), co zrewolucjonizowało ówczesną naukę. Rudolf Virchow opowiadał się za powszechnym dostępem do higieny i opieki medycznej dla ludności. Głosił takie hasło – *Medycyna to nauka społeczna, a polityka to nic innego jak medycyna na dużą skalę.” Dlatego też od 1848 roku zaczął angażować się politycznie. Przez całe życie głosił hasła, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dobrobytu, edukacji i wolności i wszystkie te czynniki są od siebie zależne. W 1861 roku był członkiem – założycielem oraz przewodniczącym liberalnej światopoglądowo Niemieckiej Partii Postępowej. W swoich tezach opowiadał się za liberalnym społeczeństwem i medycyną społeczną, a także za rozpowszechnieniem nowoczesnej edukacji naukowej. Od 1880 roku do 1893 był także wybieranym członkiem do niemieckiego Reichstagu z jednego z okręgów berlińskich. Politycznie był wieloletnim i zagorzałym przeciwnikiem Ottona von Bismarcka. Prowadził z nim walkę m.in. o prawa mniejszości w niemczech, w tym Polaków. Zwalczał nastroje antypolskie I antysemickie oraz był przeciwnikiem polityki kolonialnej. W 1886 roku opublikował – na podstawie swoich długoletnich badań antropologicznych – statystyki dotyczące obywateli mieszkających w państwach niemieckich. Prowadził je na podstawie cech wyglądu i doszedł do wniosku, że w Niemczech nie było czystych ras i podziały tworzone na podstawie teorii rasowych były karygodne. Z tego też podowu był krytykowanym naukowcem w okresie nazizmu.

W kilku publikacjach jest uznawany za jednego ze 100 największych naukowców w historii.

Zapraszamy do obejrzenia Gry MIejskiej w obiektywie Wiesława i Moniki Wieczorków (pełna fotorelacja jest dostępna na profilu PTTK Świdwin – TUTAJ):

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/10/13/swidwinscy-spolecznicy-5/feed/ 0 576
Jak działa technika world café? https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/world-cafe/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/world-cafe/#respond Thu, 09 Sep 2021 11:46:07 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=571

Na czym polega technika world café? Co odróżnią ją od klasycznych spotkań z mieszkańcami?

Technika world café (nazywana też metodą kawiarnianą) to sposób pracy, który ułatwia wymianę zdań i tworzenie pomysłów w nieformalnej atmosferze. Zamiast pulpitu, zza którego przemawiają kolejni mówcy, wykorzystuje się tutaj stoliki, sprzyjające swobodnej dyskusji. Stąd nazwa, przywołująca skojarzenia z przyjemną rozmową z przyjaciółmi podczas wypadu do kawiarni.

Równocześnie, spotkanie ma konkretne ramy. Każdy ze stolików dyskutuje na inny temat, a moderator world café dba o to, aby kluczowe wnioski z rozmowy zostały zapisane: na przykład na papierowych obrusach czy flipchartach, pozostawionych do dyspozycji każdej z grup. Wartością tej techniki jest również zachęcanie do zmiany perspektywy – po kilkunastu minutach zachęca się uczestników i uczestniczki do skupienia na innym wątku poprzez przejście do kolejnego stolika tematycznego. Zwieńczeniem spotkania może być krótkie podsumowanie najważniejszych spostrzeżeń, które pojawiły się w trakcie pracy.

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/world-cafe/feed/ 0 571
Materiały z warsztatów dla organizacji pozarządowych https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/materialy-z-warsztatow-dla-organizacji-pozarzadowych/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/materialy-z-warsztatow-dla-organizacji-pozarzadowych/#respond Thu, 09 Sep 2021 11:25:25 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=559

Za nami warsztaty dla świdwińskich organizacji pozarządowych i społeczników. Udostępniamy materiały z zajęć – powodzenia we wdrażaniu oddolnych inicjatyw!

Częścią projektu „Wspólne miasto” były warsztaty, dedykowane 3. sektorowi: świdwińskim organizacjom pozarządowym, społecznikom i wszystkim osobom, które chcą prowadzić lokalne działania. Za nami dwa spotkania.

Sposób na projekt

Pierwsze z nich odbyło się 29 maja 2021. Skupiliśmy się na tym, jak planować, tworzyć i realizować projekty. Przekonywaliśmy, że dobry projekt to coś więcej, niż poprawie wypełniony wniosek w generatorze i podpowiadaliśmy, o jakie elementy warto zadbać, żeby zwiększyć szanse na realizację działań. Relację z warsztatów znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Materiały szkoleniowe, przygotowane przez Jędrzeja Szynkowskiego, są dostępne TUTAJ.

Narzędzia online dla NGO

Drugie ze szkoleń przeprowadziliśmy w dniach 10-11 lipca 2021. Tym razem zastanawialiśmy się, jak wykorzystać aplikacje i zasoby sieci do usprawnienia pracy lokalnych organizacji pozarządowych. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie danych, dzieliliśmy się narzędziami do optymalizacji zdalnej pracy i poruszyliśmy wątki marketingu internetowego oraz tworzenia prostych treści. Relacja ze spotkania jest dostępna TU.

Spotkanie przygotowała i przeprowadziła Joanna Stompel. Tablica Trello, zawierająca efekty pracy, jest dostępna TUTAJ (wymaga założenia konta w Trello).

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/09/materialy-z-warsztatow-dla-organizacji-pozarzadowych/feed/ 0 559
Świdwińscy społecznicy #4 https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/swidwinscy-spolecznicy-cz-4/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/swidwinscy-spolecznicy-cz-4/#respond Mon, 06 Sep 2021 19:56:17 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=431 Nudząca się, niezaradna młodzież? Nie w Świdwinie! W kolejnej odsłonie cyklu #ŚwidwińscySpołecznicy dzielimy się zdjęciami z Festiwalu Kolorów Holi, w organizację którego włączyła się Młodzieżowa Rada Miasta.

Holi – Święto Kolorów to impreza, inspirowana hinduskim świętem radości i wiosny. Kolorowe proszki, energia i wspólna zabawa przy muzyce to jej nieodłączne elementy.

W czerwcu Festiwal Kolorów kolejny raz zawitał do Świdwina. Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej trasy Holi. O powodzenie lokalnej edycji imprezy zadbał Świdwiński Ośrodek Kultury Zamek, wspierany przez Młodzieżową Radę Miasta.

I to właśnie młodzieży poświęcamy dzisiejszy wpis. Pamiętamy czasy, w których nawet w samorządowych dokumentach pojawiały się zapisy, stawiające młodych ludzi w niekorzystnym świetle (bo jak inaczej określić dedykowany młodzieży punkt w…lokalnej strategii rozwiązywania problemów społecznych?). Na dodatek, głos tej grupy wiekowej był kompletnie niesłyszalny w dyskusjach o Świdwinie (o ile w ogóle ktokolwiek go uwzględniał). Od kilku lat w Świdwinie działa Młodzieżowa Rada Miasta. W obecnej kadencji pojawiło się też (społeczne) stanowisko młodzieżowego zastępcy burmistrza, które pełni Kaja Pol. Młodzież angażuje się nie tylko w lokalne działania, ale też korzysta z możliwości w regionie (chociażby współpracując z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego).

Jesienią planowane są wybory do nowego składu Młodzieżowej Rady Miasta. Serdecznie zachęcamy do udziału uczniów i uczennice świdwińskich szkół. O tym, że młodzież może mieć przestrzeń do działań najlepiej świadczą projekty, zrealizowane w mijającej kadencji. Zainteresowanych odsyłamy na profil na facebooku.

Zapraszamy na relację z imprezy w obiektywie Franciszka Czarnego:

Zapraszamy na profil Młodzieżowej Rady Miasta Świdwin na Facebooku. Jesienią odbędą się wybory do kolejnej kadencji Rady – jeśli uczycie się w świdwińskich szkołach, zapraszamy Was do spróbowania swoich sił i działania na rzecz młodzieży w Świdwinie!

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/swidwinscy-spolecznicy-cz-4/feed/ 0 431
3. sektor w Świdwinie – swidwin.org https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/3-sektor-w-swidwinie-swidwin-org/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/3-sektor-w-swidwinie-swidwin-org/#respond Mon, 06 Sep 2021 09:28:19 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=565

Gdzie szukać informacji o działaniach lokalnych stowarzyszeń i fundacji? Co mają do zaoferowania społecznicy? Zapraszamy na stronę swidwin.org, która prezentuje 3. sektor w Świdwinie.

W Świdwinie jest zarejestrowanych blisko 50 organizacji pozarządowych. Oprócz nich inicjatywy na rzecz mieszkańców realizują grupy nieformalne i społecznicy. W ramach projektu Wspólne miasto staramy się pokazać ich działania z bliska.

Zrealizowaliśmy sesję zdjęciową, której efekty możecie znaleźć na naszej stronie. To jednak nie jedyne miejsce, w którym znajdziecie informacje o tym, jak wygląda 3. sektor w Świdwinie. Zapraszamy na stronę swidwin.org, która w jednym miejscu zbiera informacje o lokalnych organizacjach pozarządowych i społecznikach. Jeszcze więcej informacji czeka na Was na Facebooku. Warto dodać stronę do obserwowanych i być na bieżąco z ofertą świdwińskich stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych. Choć zdecydowanie zachęcamy do włączenia się w ich działąnia nie tylko w charakterze obserwatorów!

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/09/06/3-sektor-w-swidwinie-swidwin-org/feed/ 0 565
Świdwińscy społecznicy #3 https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/30/swidwinscy-spolecznicy-3/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/30/swidwinscy-spolecznicy-3/#respond Fri, 30 Jul 2021 11:05:13 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=429 Kojarzycie Uczniowski Klub Lekkoatletyczny FENIKS Świdwin? Jeśli nie, koniecznie musicie to nadrobić! W kolejnej odsłonie mini-serii Świdwińscy społecznicy towarzyszyliśmy w jednym z działań Klubu.

Kontynuujemy przedstawianie świdwińskich organizacji pozarządowych i społeczników, działających na rzecz Świdwina. Dziś zapraszamy Was do bliższego poznania grupy, która organizuje zajęcia lekkoatletyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przyjrzymy się jednej z inicjatyw, skierowanej do uczniów szkół podstawowych.

Lekkoatletyka dla każdego!

Uczniowski Klub Lekkoatletyczny FENIKS Świdwin

powstał 14 sierpnia 2015 r. a jego głównym celem jest propagowanie uprawiania lekkiej atletyki oraz sportów siłowych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Świdwina i okolic.

Instruktorzy: Joanna Kruk i Kamil Piotrowski posiadający licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jako jedyni w powiecie prowadzą nieodpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 7-16 lat w ramach programu LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO!.

Klub stwarza możliwości uczestnictwa w treningach dzieciom oraz ich rodzicom. Poza treningami trenerzy organizują otwarte zajęcia sportowe, letnie  obozy sportowe, lekcje żywieniowe. Klub Feniks stawia na wszechstronny rozwój, nie tylko zawodników, ale również trenerów, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz przygotowują się do własnych startów w zawodach sportowych.

Zawodnicy na przestrzeni lat starowali ponad 500 razy w konkurencjach biegowych na dystansach 60m, 100m, 200m, 600m, 1000m, 3000m, 2000m z przeszkodami, biegach przez płotki oraz w konkurencjach rzutowych: oszczepem, dyskiem, pchnięcie kulą, a także skoku w dal a także w masowych biegach ulicznych, półmaratonach, maratonach, ultra maratonach oraz w trójboju siłowym.

W 2017 roku Uczniowski Klub Lekkoatletyczny FENIKS Świdwin, jako jedyny w powiecie świdwińskim, rozpoczął realizację nieodpłatnych zajęć lekkoatletycznych w ramach ministerialnego programu Lekkoatletyka dla każdego! skierowanego do dzieci klas 1-3 i 4-6.

W ramach tego projektu najmłodsi zawodnicy trzy razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach lekkoatletycznych. W całym okresie realizacji programu reprezentowali Klub startując z  zawodach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim:

  • Halowych Mistrzostwach Województwa OLA Szczecinie –
  • Mistrzostwach Województwa OLA w Biegach Przełajowych – Police
  • Wojewódzkie Eliminacje Nestle Cup – Police
  • Ogólnopolski Finał Nestle Cup – Warszawa
  • XII Międzynarodowy Puchar Lekkoatletyczny ­–  Łowicz
  • Ogólnopolskie Zawody Lekkoatletyczne Orlen Warsaw Game – Warszawa
  • Ogólnopolskie Halowe Zawody LdK! – Toruń

Zawody lekkoatletyczne w latach 2015-2020 w których zawodnicy zajęli miejsca medalowe: Otwarte Mistrzostwa Województwa UKS i MKS w Lekkoatletyce, Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Młodzików, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Poznaniu, Mistrzostwa Województwa Juniorów w Białogardzie, Halowe Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego, Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego U18, U20 w Szczecinie i Białogardzie, XII Międzynarodowy Puchar Lekkoatletyczny  ­–  Łowicz, Mistrzostwa Województwa w Biegach Przełajowych, Gdańsk Maraton, Mistrzostwa Polski Masters w Lublinie.

Zawody siłowe w których zawodniczki zajęły miejsca medalowe: Międzynarodowe Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym WPC w Kołobrzegu – rekord świata w kat. JUNIOR16-17 i zdobycie 1 miejsce w kat. do 52 kg oraz 3 miejsce w kat. OPEN kobiet, Puchar Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym – Skierniewce, Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym w Będzinie – trzy rekordy Polski w Trójboju Siłowym  Klasycznym kat.  + 84 weteranek, IV Mistrzostwa Szczecinka  Benach Press – Deadlift, V Puchar Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym w Skierniewicach – trzy rekordy Polski w Trójboju Siłowym  Klasycznym w kat. +84 weteranek

Za działalność UKL FENIKS Świdwin odpowiadają:

Joanna Kruk
Kamil Piotrowski

 

Każdego kto chce zacząć przygodę ze sportem oraz poprawić swoją kondycję zachęcamy do kontaktu:

tel. 664-959-366     mail. feniks.swidwin@wp.pl       www.feniks.swidwin.pl

Franciszek Czarny podpatrzył jeden z otwartych treningów:

Więcej informacji o działaniach UKL FENIKS Świdwin znajdziecie na stronie internetowej Klubu.

Zachęcamy także do obserwowania jego profilu na Facebooku.

 

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/30/swidwinscy-spolecznicy-3/feed/ 0 429
Świdwińscy społecznicy #2 https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/28/swidwinscy-spolecznicy-2/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/28/swidwinscy-spolecznicy-2/#respond Wed, 28 Jul 2021 13:25:06 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=427 Tym razem zaglądamy na spływ kajakowy, połączony z akcją sprzątania Regi. Akcja, za którą stoi Towarzystwo Rozwoju Miasta i Gminy Świdwin Przyjaciele Świdwina, wspierana przez wolontariuszy oraz Urząd Miasta Świdwin, odbyła się 4 lipca 2021 roku.

Pomysł wspólnego czyszczenia koryta rzeki Regi na odcinku Świdwin – Worowo zrodził się kilka lat temu podczas prac związanych z udrażnianiem koryta rzeki w ramach zabezpieczenia przed zagrożeniem powodziowym.

Ogrom odpadów komunalnych, który jest niesiony nurtem rzeki na naszym odcinku został dzięki zaangażowaniu wolontariuszy został zebrany podczas corocznej edycji organizacji spływu kajakowego korytem rzeki Regi.

W akcję sprzątania osobiście zaangażował się Burmistrz Miasta Świdwin pan Piotr Feliński.

Zadanie zostało sfinansowane z budżetu miejskiego.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie się w pracach nad organizacją wydarzenia. W szczególności dziękujemy pani Ani Terleckiej oraz panu Burmistrzowi Piotrowi Felińskiemu.

Kajaki oraz zabezpieczenie w postaci instruktorów a także pomoc medyczną zapewniła nam firma Kajtur.

 

 

Więcej informacji o stowarzyszeniu znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy!

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/28/swidwinscy-spolecznicy-2/feed/ 0 427
Świdwińscy społecznicy #1 https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/24/swidwinscy-spolecznicy-1/ https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/24/swidwinscy-spolecznicy-1/#respond Sat, 24 Jul 2021 09:08:34 +0000 https://aktywniobywatele.swidwin.org/?p=380 Kojarzycie ich działania: zajęcia dla dzieci, inicjatywy popularyzujące aktywne spędzanie czasu oraz spotkania, umożliwiające rozwijanie pasji czy – po prostu – wspólne spędzanie czasu. Zdarza się, że korzystacie z drobnej infrastruktury, o którą dbają lub mijacie efekty ich pracy – tak, jak po niedawnym spływie kajakowym, połączonym ze sprzątaniem Regi. Ale czy wiecie, kto stoi za tymi działaniami?

Świdwińscy społecznicy nie zabiegają o rozgłos. A szkoda, bo warto nagrodzić ich za wysiłek, jaki wkładają w podejmowane działania. Zdecydowana większość lokalnych organizacji pozarządowych działa na zasadzie wolontariatu – osoby, które angażują się na rzecz otoczenia robią to społecznie, w swoim wolnym czasie. Dlatego pomyśleliśmy, że postaramy się pokazać Wam przynajmniej część z nich w ramach projektu Wspólne miasto.

Zdajemy sobie sprawę, że wychwycenie wszystkich osób i działań jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego też potraktujcie cykl zdjęć, który publikujemy jako zaproszenie do odkrywania świdwińskiego 3. sektora na własną rękę. Gwarantujemy, że drzwi do udziału w jesiennym Festiwalu Organizacji Pozarządowych będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych stowarzyszeń i fundacji ze Świdwina. Tymczasem – zapraszamy Was na pierwszą część sesji zdjęciowej społeczników podczas prowadzonych przez nich działań – w obiektywie Franciszka Czarnego.

Bieg Małych Tytanów (Fitoski Team)

26 czerwca odbyła się III edycja Biegu Małych Tytanów.

To bieg z przeszkodami terenowymi, dostosowany do możliwości dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Do udziału w wydarzeniu są zapraszani również rodzice.

Jak zaznaczają organizatorzy:

Impreza ma na celu zainspirowanie dzieci do aktywności fizycznej, do tego aby wyszły na dwór, żeby były pełne energii i dobrze się bawiły wraz z rodzicami.

Naszym celem jest zachęcenie uczestników do tego, by rodzinnie, wspólnie spędzili czas poprzez bieganie, skakanie, brudzenie się, ale także pomaganie sobie w trudniejszych sytuacjach, pokonywanie własnych słabości, lęków i ograniczeń, pomimo ducha rywalizacji.

Za organizacją Biegu Małych Tytanów stoi grupa nieformalna Fitoski Team w składzie:

🐝Agnieszka Ratajewska
🐝Izabela Kurowska
🐝Sebastian Gutowski
🐝Dorota Bachorska
🐝Agnieszka Pasieka
🐝Marzena Waszek
🐝Anna Łapko
🐝Arkadiusz Ratajewski
🐝Mirosława Siwek
🐝Anna Halak

Stały zespół jest wspierany przez wolontariuszy i wolontariuszki. Efekty ich pracy oraz towarzyszące Biegowi Małych Tytanów emocje uchwycił Franciszek Czarny:

Więcej informacji o działaniach grupy znajdziecie na facebokowym profilu Fitoski Team, na który serdecznie zapraszamy!

]]>
https://aktywniobywatele.swidwin.org/2021/07/24/swidwinscy-spolecznicy-1/feed/ 0 380