Wspólne miasto

Jak nawiązać dialog między władzami miasta, jego mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi? Co stanie się, kiedy włączymy każdą ze stron w dialog o potrzebach Świdwina i projektowanie lokalnych rozwiązań? Czy zamiast mówienia o aktywności obywatelskiej są możliwe konkretne działania, które dostarczą narzędzi wspierających oddolne zmiany?

Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi w ramach projektu „Wspólne miasto”. Do marca 2022 przeprowadzimy szereg akcji i inicjatyw, wspierających dialog na linii: miasto – mieszkańcy – organizacje pozarządowe oraz podejmowanie aktywności obywatelskiej.

W ramach projektu zaplanowaliśmy dwie osie działań.

 

Oś 1. Aktywni mieszkańcy

4.png

Spotkania world café

czerwiec-wrzesień 2021
 

Jak wygląda Świdwin oczami mieszkańców? Które pomysły świetnie się sprawdzają, a jakich rozwiązań najbardziej brakuje? Co oznacza wspólne miasto dla Świdwinian? 

Zapytamy Was o to! W projekcie przewidzieliśmy 4 spotkania w oparciu o technikę world café, podczas których porozmawiamy o Waszych potrzebach i pomysłach na to, żeby Świdwin był przyjaznym miejscem do życia.

Kampania społeczna

październik – grudzień 2021
 

Jak działa budżet obywatelski? Na czym polega idea grantów dla osiedli? Po jakie narzędzia możecie sięgnąć, żeby zmieniać najbliższe otoczenie?

Oprócz wskazówek i informacji na temat działań obywatelskich, zaprosimy Was do dyskusji nad ważnymi z punktu widzenia mieszkańców sprawami.

2.png
1.png

Design Thinking

styczeń/luty 2022

 

Design Thinking (DT) to podejście do tworzenia rozwiązań, stawiające w centrum uwagi odbiorcę i jego potrzeby. Po Design Thinking sięgają czołowe światowe marki: Facebook, Google, Volkswagen czy IKEA. Oprócz działań biznesowych, DT znajduje zastosowanie w obszarze aktywności obywatelskiej i projektowaniu innowacji społecznych.

Wykorzystamy narzędzia Design Thinking do wypracowania wstępnych koncepcji inicjatyw, które będą miały okazję na wdrożenie w ramach budżetu obywatelskiego i grantów dla zarządów osiedli. 

Oś 2. Silne NGO

Warsztaty dla organizacji pozarządowych i społeczników

marzec – maj 2021

Jak prowadzić efektywne działania w sieci? Jakie narzędzia pozwalają zadbać o wizerunek organizacji i bezpieczeństwo danych? Dlaczego dobry projekt wymaga czegoś więcej, niż poprawnie wypełnionego wniosku w konkursowym generatorze?

W ramach projektu przygotowaliśmy dwa warsztaty dla organizacji pozarządowych i społeczników, którzy chcą usprawnić oddolne działania w Świdwinie: Narzędzia online dla NGO oraz Sposób na projekt.

3.png
8.png

Sesja zdjęciowa

maj/czerwiec 2021

 

Chcemy zwiększyć rozpoznawalność świdwińskich organizacji pozarządowych wśród mieszkańców. Dlatego zaplanowaliśmy sesję zdjęciową, która pokaże lokalnych społeczników w akcji.

Pokażemy, że oferta 3. sektora w Świdwinie jest różnorodna, a realizowanie działań obywatelskich może być atrakcyjne, uwzględniać pasje i stanowić źródło satysfakcji.

Festiwal NGO

wrzesień/październik 2021
 

Świdwiński Festiwal Organizacji Pozarządowych na dobre zagościł w kalendarzu lokalnych imprez. To świetna okazja do spotkań z mieszkańcami oraz do zaprezentowania oferty społeczników.

Częścią projektu jest kolejna edycja Festiwalu, której będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje: konkursy z nagrodami, animacje, strefa rodzinnych aktywności i – oczywiście – stoiska lokalnych organizacji pozarządowych.

7.png

Organizatorzy

Towarzystwo Rozwoju Miasta i Gminy Świdwin
Urząd Miasta Świdwin
Translate »